Willien van Wieringen, Humor en heiligheid: Is het lachen met Simson (Rechters 13-16)? in: Interpretatie 19,5 (2011), p. 25-28.
Samenvatting
Kunnen humor en heiligheid elkaar vinden? Beantwoording van de vraag vereist bewustwording van hetperspectief dat wordt gehanteerd: het binnenperspectief, waarbij iets of iemand als heilig wordt gecategoriseerd, of het buitenperspectief, waarbij heiligheid geen bestaande categorie vormt.Aan de hand van Rechters 13-16 (het levensverhaal van Simson) wordt onderzocht of in de Heilige Schrift humor is te vinden. Dat blijkt zo te zijn, het verhaal is zelfs in zijn geheel als satire op te vatten, functionerend als adempauze in het geheel van bijbelverhalen over richters en koningen. De humor zit niet alleen in passages, maar ook in een verhaallijn. Door de ingrepen van de verteller kan de lezer van toen en van nu de tekst zelf met humor benaderen, zonder dat deze aan heiligheid inboet.
Humor is te vinden in de heilige tekst die de Bijbel is voor de inner circle. Er is een voorwaarde voor het herkennen ervan: de lezer/es moet niet alleen bekend zijn met de Bijbelse verhalen, z/hij moet ook de humor wíllen herkennen. Waarmee meteen erkend wordt dat zoiets alledaags als lachen in relatie kan worden gebracht met heiligheid, zonder dat het heilige karakter van het object wordt aangetast.
Bron: Interpretatie, met dank aan Nico Riemersma.